Karaburun Dalış Etkinliği Gerçekleşti

6-7 Temmuz  2019 tarihlerinde, Karaburun dalış etkinliğimiz gerçekleştirildi. Üyelerimizden, Barış Şendemir’in  sorumluluğundaki “Bluegatedivers Karaburun” ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte 2 gün boyunca çeşitli noktalarda su altını, fotoğraf ve videolarla görüntüledik. Etkinliğimizin ilk gününde, ilk  dalışımızı Sığlık noktasında yaptık. Karaburun, fay kırıklarının da bulunduğu olağanüstü bir dip yapısına sahip. Yarıkları, kovukları ve binlerce bireyden oluşan papaz balıkları ile geniş açı için harika görüntüler sunan bu noktada, makro çekim için de çok zengin bir çalışma alanı var. İkinci dalışımızı, devasa formuyla İzmirlilerin gönlünde taht kuran 9 Eylül vapuruna gerçekleştirdik. Batığın içinde çalışmaya başladığımızda, bizlere her açıdan çok güzel kadrajlar sunan bu batıktaki dalışımız hiç bitmesin istedik. Bizlere harika mutfağı ve güler yüzlü servisiyle çok keyifli bir akşam yemeği organize eden Numberone restorandaki fotoğraf sohbeti ile dolu gecemiz bittikten sonra ise odalarımıza çekilip ertesi günün dalışları için makinelerimizi hazırladık.

2. günde  “İrem Mete”  ilk dalış noktamızdı. Çok zengin ve inanılmaz renklere sahip bir duvar yapısının olduğu  bu noktada makro çalışan arkadaşlarımız; deniz tavşanları, iskorpitler, horozbinalar ile çok rahat çekimler yaptı. Geniş açı dalanlar ise -28 metrelerde devasa orfozlar ve mürenler ile çalışma yapma fırsatı buldular. Dalış noktası o kadar zengindi ki 2. Dalışımızı da burada yaptık ve çok keyifli ve bol fotoğraflı bir dalış gerçekleştirdik.

İki günkü tüm dalışlarda derinlik, her seviyede dalıcıya uygun idi, noktalar ise çeşitli objektif aralıkları ile defalarca girilecek kadar zengindi. Duvarların olağanüstü renkliliği çekilen fotoğraflarda da görülmekte ve çok sayıda makro çekilebilecek canlıyı barındırmakta.

Her dalgıca, özellikle de su altında fotoğraf ve video çekenlere şiddetle önereceğimiz Karaburun dalışlarımız için, bize hem karada hem dalışlarda çok iyi destek sağlayan “Bluegatedivers Karaburun” ile Dalış Kulübü’nün sahibi Barış Şendemir’e ve sevgili eşi Başak Şendemir’e, Eğitmenler Gözde Karadede, Selman Otay’a, Ezgi Gedikli ile Rehberimiz Abdullah Tunalı’ya  ve güler yüzlü , yardımsever kulüp çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız.

Murat Kaptan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir