Mustafa Kapkın’ın Kitabı Çıktı…

Türkiye'nin ilk su altı fotoğrafçısı Mustafa Kapkın'ın yıllar önce çektiği Bodrum Süngercilerinin su altı fotoğraflarını konu alan kitap, 24. Ağustos günü Bodrum Kalesi'nde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın katılımıyla yapılan lansman ile tanıtıldı.

"Mavi Anadolu'da Bir Serüven; Bodrumlu Süngerciler" ismini taşıyan kitap, aynı zamanda SUFOD üyesi olan oğlu Ahmet Kapkın'ın arşivindeki fotoğraf ve Mustafa Kapkın'ın anı notlarından hazırlanarak TINA (Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı) tarafından yayınlandı.

Kitabın "sunuş" yazısı şu şekilde;Su altı arkeolojisi alanında Türkiye'nin önemi tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Dünyanın ilk bilimsel sualtı kazısının 1960 yılında Türkiye kıyılarında gerçekleşmesinin ardından başta George Bass olmak üzere bir çok üst düzey bilim insanının Türkiye kıyılarındaki batık kazılarına emek vermesiyle birlikte tarihin önemli bir bölümü Anadolu kıyılarında aydınlatılmıştır. Bu sürecin gizli kahramanları ise suyun altındaki batıkları arkeologlara gösteren süngercilerdir. Özellikle Bodrum'lu süngercilerin bugün bilinen ve kazılan bir çok batığı arkeologlara gösterdiğini biliyoruz.

Elinizdeki kitap deyim yerindeyse bu gizli kahramanların hayatlarından bir kesittir. Onların yaşamlarına dokunan ve en yalın haliyle bizlere aktaran Türkiye'nin ilk sualtı fotoğrafçılarından biri olan Mustafa Kapkın'dır. Mustafa Kapkın sadece bir sualtı fotoğrafçısı değil, aynı zamanda ülkesini ve bu toprakların sahip olduğu kültürel değerlere aşık bir isimdir. 1958 yılında ülkemize gelen Peter Throckmorton'a rehberlik ederek onu Bodrum ve Bodrum'lu süngercilerle tanıştıran ve sonrasında suyun altındaki batıkların dünyaya tanıtılması için çaba sarf eden bir değer.
Onun 62 yıl önce kaleme aldığı notlar ve çektiği fotoğraflar değerli oğlu Ahmet Kapkın sayesinde bugün kültür dünyamıza kazandırılıyor. Bu noktada denizin altında karada olduğu gibi bir kazı yapma fikrini gündeme getiren Peter Throckmorton'a, Peter 'a en doğru şekilde rehberlik ederek bu süreçte en az onun kadar fedakar bir şekilde emek veren ve bu değerli bilgileri bir araya getiren Mustafa Kapkın'a , bu kitabın kültür dünyamıza kazandırılmasında bizlerle hareket eden Ahmet Kapkın'a teşekkür ederim.

Oğuz AydemirTINA Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Derneğimizin 6.Mart.2021 yılında "SUFOD ON-LINE" programları kapsamında Ahmet Kapkın ile düzenlediği Mustafa Kapkın'ı konu alan ZOOM konferansa aşağıdaki youtube kanalımızdan erişilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir