TUSACAN Yenileniyor!

Türkiye Su Altı Canlılarına ilişkin bir veri tabanı oluşturmak amacıyla kurduğumuz TUSACAN platformu, şimdiki haliyle ülkemiz deniz ve iç sularında yaşayan 17 farklı türe ait fotoğraf, yer, derinlik ve su sıcaklığı bilgilerini verebilmektedir. Ayrıca canlı türünün fotoğrafının nerede çekildiği ve o bölgede çekilen fotoğraf sayısı bir yoğunluk haritasında görülebilmektedir. Diğer yandan, şimdiki haliyle hem fotoğraf eklemek isteyen kullanıcılar ve yöneticiler için çok kullanımının kolay olmadığını hem de araştırmacılar için yeterli veri sağlayamadığını tespit ettik. Su altı ekosistemi ile ilgilenen bilim adamları ile yaptığımız görüşmelerle ihtiyaçları tespit ettik.

Kullanıcı dostu ara yüzüyle yeni bir platform tasarladık.

TUSACAN veri tabanında artık filtre sistemi ile detaylı arama mümkün olacak. Yeni ara yüzünde kullanıcılar, canlının bilinen veya bilimsel adını, fotoğrafçı ismini, fotoğrafın çekildiği yeri, su sıcaklığını, derinliği, tarihi ve canlı habitatını filtreleyerek arama yapılabilecek. Bu sayede araştırmacılar bilimsel sonuçlara çok daha hızlı ve nitelikli olarak ulaşabilecek.

Türkiye’nin hem iç sularında hem de denizlerinde çekilmiş canlı fotoğraflarını dilersek liste görünümüyle dilersek de bir yoğunluk haritasında görmemiz mümkün olacak. Örneğin bir balık türünü filtrelediğimizde, o balığın nerelerde ne kadar görüntülendiğini harita üzerinde görebileceğiz.

Ana sayfada TUSACAN ile ilgili haberler ve konu ile ilgili bilimsel makaleleri takip edebileceğiz. Ayın en çok fotoğraf yükleyen fotoğrafçısına sürprizlerimiz de olacak.

Yeni ara yüzüyle TUSACAN çok yakında yayında. Heyecanla bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir