Sanatçı, bilim insanı, akademisyen ve dalış tutkunu olan Baybars Sağlamtimur, 1973 Adana doğumludur.Su ile ruhsal ve bedensel bağlamda derin bağları bulunan Sağlamtimur, henüz 6 yaşındayken yüzmeyi -Manş denizini yüzerek geçen ilk Türk Kızı- ünvanlı dalış öğretmeni Nesrin Olgun Arslan’dan aldığı eğitimlerle geliştirmiştir. 10 yaşında serbest dalışa, 21 yaşında SCUBA dalışa başlamıştır.

Su Ürünleri ve Güzel Sanatlar olmak üzere 2 ayrı sahada Doktora çalışması tamamlamış olan Sağlamtimur "sualtında yürütülen sanat çalışmalarını konu alan" ve bu yönü ile dünyada bir ilk olan sanatta yeterlik çalışmasını Kocaeli Üniversitesi Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı’nda Prof.Dr. Özer Kanburoğlu'nun danışmanlığında tamamlamıştır. 2007 yılında, merkezi Paris/Fransa'da bulunan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun "FIAP Fotoğraf Sanatçısı" unvanını almıştır.

2007-2014 yılları arasında yayın hayatını sürdürmüş olan Fotoritim e-Fotoğraf Dergisi'nin yayın, yönetim ve danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Mersin’de ilk defa üniversite bünyesinde “Sertifika” veren fotoğraf kurslarını açmıştır. Üye olduğu süreçte MFD’de, daha sonrasında ise Mersin Üniversitesi’nde, yıllardır verdiği eğitimlerle binlerce fotoğraf öğrencisi yetiştirmiştir. 

Halen Mersin Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta, Mersin Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu’nun eğitim danışmanlığını yürütmekte, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi; Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü; Mimarlık Bölümü; Sanat Tarihi Bölümü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde açtığı fotoğraf dersleriyle lisans ve yüksek lisans öğrencilerine eğitim vermektedir.

Kişisel ve karma pek çok sergi ve gösteride fotoğraflarını paylaşmış olan Sağlamtimur, ulusal ve uluslararası birçok etkinlik ve yarışmada ödül ve sergilemelere sahiptir. Hayat hikayesi Tekin Ertuğ’un editörlüğünde yayınlanan “Işıkla Resmedenler” kitap serisinde yer almış, Prof. Güler Ertan’ın “Fotoğrafımızda 1960’tan Günümüze” kitabının güncel baskısına da örnek eserleri, fotoğraf görüşü ve özgeçmişiyle dahil olmuştur.