1 Ekim 1982 yılında İstanbul’da doğdu.

Yaz tatillerini aile bağlarının olduğu Antalya’nın Finike ilçesinde geçirdiği için, denizle güçlü bir bağ kurdu. Anneannesi, ilk çizdiği resmin bir balık olduğunu söyler. 6 yaşında, dedesinin kütüphanesinde bulduğu kitaplarla su altı dünyasının büyülü dünyası ile tanıştı. 9 yaşına geldiğinde, Türkiye sularındaki pek çok balığı Latince bilimsel isimlerine kadar biliyordu. 13 yaşına kadar maske şnorkel ve paletle yaptığı dalışların ardından, ailesinin desteği ile aletli dalışa başladı. 15 yaşında PADI JR Advanced Open Water Diver sertifikasını aldı.

Ortaokul ve Liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi’nde, Lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde tamamladı. 2004 yılında hobi olarak su altı fotoğrafçılığına, 2006 yılında ise su altı kameramanlığına başladı.

Galatasaray Üniversitesi Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Yüksek Lisans programını “Sualtında Temel Sinematografik Yaklaşımların Su Altında Kullanılması” isimli yüksek lisans tezi ile bitirdi.

Uzun süre, çeşitli reklam ajanslarında fotoğrafçı, kameraman, hareketli grafik tasarımcı, prodüktör ve yönetmen olarak çalıştı.

2012 yılında,  profesyonel su altı prodüksiyon hizmeti veren Balıkgözü Sualtı Film ve Fotoğraf Hizmetleri’ni kurdu. Şirketi ile sayısız sinema filmi, reklam, dizi ve belgeselin su altı prodüksiyonlarını gerçekleştirdi, sualtı görüntü yönetmenliğini ve yönetmenliğini yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Evli ve bir kız çocuğu babası olan Sait Özgür Gedikoğlu, akıcı olarak Fransızca ve İngilizce bilmektedir.