Ateş Evirgen (Başkan)

1956 Ankara doğumlu. Yüksek öğrenimini İ.Ü İşletme Fakültesi‘nde tamamladı. 1977 yılında aletli dalış eğitimi aldı. 1982 yılında Sualtı Fotoğrafçılığına başladı. 1993 yılında PADI dalış eğitmeni oldu (OWSI-38203)
1995 yılında Deniz Magazin ve 1996 yılında da “Sualtı Dünyası Dergisi” ni çıkarmaya başladı ve 2009 yılına kadar derginin editörlüğünü yaptı. Dünyanın pek çok ülkesinde sualtı fotoğrafları çekti. “Fotoğraflarla Türkiye Deniz Balıkları” “Marmara’da Hayat Var, Şimdilik” “Marmara’da Hayat Var, Şimdilik-2” ve “Sualtında Fotoğraf Çekmek” isimli kitapları yayımlandı.
SUFOD Kurucu üyesi ve  yönetim kurulu başkanıdır.

Daha fazlası için tıklayın.

Cem Özoral (Başkan Yardımcısı)

1962 Mersin doğumlu.
35 yıldır deniz yakıtçılığı sektöründe. Gerek mesleği gerekse de  hobisi sayesinde denizle bütünleşmiştir.
1995 yılında tüplü dalışa başladı. Kara fotoğrafçılığının ardından 2000 yılında sualtı fotoğrafçılığına yöneldi. Nikon DSLR  ve Sea and Sea kullanıcısıdır.
Tüplü dalış sporunda yaşanan güzellikleri ölümsüzleştirmenin  ve yok olan çevrenin fotoğraflarla belgelemenin tek yolu sualtı fotoğrafçılığı olduğuna inanan Cem evli ve tek çocuk babasıdır.

Daha fazlası için tıklayın.

Mehmet Çelik (Başkan Yardımcısı)

1971’de İstanbul’da doğdu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2001’de aynı fakültede uzmanlık eğitimini tamamladı. Halen özel bir hastanenin Ağrı Merkezi sorumlusu olarak çalışmaktadır.
2004 yılında tüplü dalışa başlamış olup CMAS 2 yıldız ve SSI Nitrox bröveleri sahibidir.
Fotoğrafa duyduğu ilgi üniversite yıllarında başlamış olup 2008 yılında kompakt makine ile başladığı su altı fotoğraf yolculuğuna 2016’dan beri SLR makine ile devam etmektedir.

Bir çocuk babasıdır.

Tolga Taymaz (Genel Sekreter)

1970’de İstanbul’da doğdu. 1993’de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1999’da Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi’ni tamamladı. Özel bir hastanenin acil servisinde çalışmakta, ayrıca bir üniversitede yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ders vermektedir.
Tüplü dalışa küçük yaştan itibaren ilgi duyuyordu,1998’de SCUBA eğitimini aldı, önce analog sonra dijital sistemlerle sualtında fotoğraf çekmeye başladı, 2016’da SSI Dive Control Specialist (Instructor) ve “DiversAlert Network” (DAN)-Instructor oldu.
Doğa ve sualtı temalı çeşitli bireysel ve karma sergilerde yer aldı, kendisi için en özel sergisi 2017 yılında oğluyla beraber açtığı sualtı fotoğraf sergisi oldu. Ayrıca 2 adet belgeselin de çekimlerini yaptı.

Daha fazlası için tıklayın.

Aydın Murat Atasoy

Sualtı yaşamına olan ilgisi ve sevgisi kendisini sualtı fotoğrafçılığına yönlendirdi. Ülkemizin ve dünyamızın değişik yerlerinde sualtı fotoğraf çekme fırsatı buldu. Aynı zamanda CMAS 1* balıkadam eğitmeni ve rehber dalıcıdır. TSSF nın açmış olduğu uzmanlık brövelerine de sahiptir.

Daha fazlası için tıklayın.

Ferhan Coşkun

1975 Edirne Doğumludur. 1994 sonrası Bilgisayar Yazılım ve Analizini meslek edinmiştir. ERP sistemleri üzerine çalıştığı Korgün Yazılım'da Genel Müdür Yardımcısıdır. 80'li yıllardan beri yaşamının bir parçası olarak gördüğü fotoğrafın yanı sıra dalış sporuna başlaması ile kısa zamanda sualtındaki dünyayı kendi gözüyle gün yüzüne çıkarmıştır.
Birçok fotoğraf Projesi ile kişisel ve grup sergilerinde fotoğrafları sergilenmiştir.
- Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği- Genel Sekreter, Dalış eğitmeni.
- İFSAK - Üye, Eğitim biriminde yardımcı.
- Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneğinin (ADYSK)- yönetiminde.
- Derinlere Saygı Dalışı Grubu- Üye. Denizlerimizdeki mirasımızı ,tarihimizi hatırlatmak ve Atalarımızı anmak için etkinliklerde bulunmaktadır.

Daha fazlası için tıklayın.

Eda Çıngı

1971 de Adana'da doğdum. 1994' de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. 2000-2006 da Çocuk Cerrahisi ihtisası yaptım. Adana, Diyarbakır, Mersin, Ağrı ve Batman illerinde çalıştım. Son oniki yıldır ise İstanbul'da çalışmakta olup şu an Florence Nightingale Hastanesinde uzman doktor olarak görev yapmaktayım. Dalış hayatıma 2001' de Yaşar Karalar İncirlik Diving aracılığıyla Mersin sahillerinde başladım. 2010' da DSLR makineler için Temel Dijital ve İleri Çekim Teknikleri derslerini Özer Kanburoğlu'ndan, hemen ardından sualtı fotoğrafçılığı başlangıç derslerini ise Ateş Evirgen'den aldım. Özellikle Ateş Evirgen ve Saygun Dura’ nın yurt içi ve yurt dışı workshoplarına katılarak eğitim ve öğrenimime devam etmeye çalıştım. Şimdiye kadar Lembeh, Bali, Komodo, Romblon, Ambon, Guney Afrika, Malezya Sıpadan, Maldivler, Guney ve Kuzey Kızıldeniz, Raja Ampat , Kuba, Guadalupe Adası, LaPaz Meksika sualtı yaşamına şahit olabildim. Asıl amacım biyoçesitliliğe ve ekolojik dengeye olan merakımı sualtı yaşam formlarını daha iyi anlayarak giderebilmek, bu bilgileri paylaşabilmek ve tüm sualtı canlılarının korunmalarını sağlayabilmek.

Murathan Yıldız

Telekom ve bilişim sektöründe geçirdiğim yirmi beş sene sonrasında hobilerim arasında yer alan fotoğrafçılık ve sinematografi üzerine daha çok zaman harcamaya karar verdim. Dans ve sualtı fotoğrafçılığı yapıyorum ve aynı zamanda bu konular üzerine seminerler veriyorum. Verdiğim seminerler arasında ‘Fotoğrafta Teknik ve Kompozisyon’, ‘Depolama ve Yedekleme’, ‘Adobe Photoshop’ ve ‘Adobe Lightroom’ bulunmakta. Bir yandan öğrenmeyi, bir yandan da paylaşmayı seviyorum. SUFOD bünyesindeki Bilgi Gelişim ve Paylaşım Çalışma Grubunda bulunan diğer arkadaşlarımla birlikte üyeler için sualtı fotoğrafçılığı ve film yapımcılığı üzerine paylaşımlar yapıyoruz.

Ertan Şide

Denizsiz bir kent olan Eskişehir’de doğdu.
İlkokul sonrası yerleştiği İstanbul’da önce denize, sonra fotoğrafa aşık oldu.
Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans, İstanbul Üniversitesi Para ve
Banka Bölümü’nde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini tamamladı.
35 yıllık banka ve şirketlerdeki profesyonel çalışma hayatının tüm boş
zamanlarını dalışa ve fotoğrafa ayırdı. İş yaşamından emekli olduktan sonra
Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi. Artık
tüm zamanını fotoğrafa ayırıyor. Son dönemde dijital grafik tasarımlar üzerinde
çalışıyor.
1985 yılından bugüne kadar kesintisiz süren aktif dalış hayatında CMAS, PADI
ve SSI sistemlerinde Dalış Eğitmenlikleri yaptı. Weekend Divers Dalış
Merkezi’nin sahibi, Ticari Dalış Merkezleri Derneği’nin Kurucusu, TSSF Aletli
Dalış Teknik Kurul Başkanlığı dahil, sektörünün her kademesinde görev yaptı.
Fotoğraf çekmeye 1991 yılında başladı. 2010 yılında üyesi olduğu İFSAK’da
ileri seviyede pek çok atölyeye katıldı. Egitim biriminde dört yıl boyunca görev
yaptı.
İstanbul, İzmir ve Bodrum’da muhtelif fotoğraf derneklerinde 21 adet sunum
yaptı. 12 adet karma sergiye katıldı.
Sualtı fotoğraf çekim tercihleri; Geniş açı, Model ve Batıklar.
Fotoğraflarını https://www.instagram.com/ertanside_official/ instagram
hesabında paylaşıyor.
FOTOGEN (Fotoğraf Sanatı Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi.
SUFOD (Sualtı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi.

Erhan Esirtgener

1976 Bursa doğumlu. Yüksek öğrenimini Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesin'de tamamladı. 2009 yılında ilk dalış eğitimini aldı ve aynı yıl kompakt makine ile su altında fotoğraf çekmeye başladı, 2013 yılından itibaren SSI dalış profesyonelidir.

Daha fazlası için tıklayın.

Murat İnan

1980 Duisburg doğumlu. Fotoğraf çekmeye küçük yaşlarda başladı. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf ve Grafik Sanatlar Bölümü mezunu. 35 mm. filmli SLR fotoğraf makinelerinin son dönemlerinde tanışma fırsatı bulan şanslı kişilerden. 2002 yılından beri görsel tasarım üzerine çalışmakta. 2017 yılından beri fotoğraf tecrübesini bir adım daha öteye taşıma isteğiyle su altı ile tanıştı ve dalışa başladı. Evli ve bir çocuk sahibi.