Seferihisar Dalış Etkinliği Gerçekleşti

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde, Seferihisar-Sığacık’ta dalışlı etkinliğimiz gerçekleştirildi. Üyelerimizden, Hamdi Uygur’un sorumluluğundaki “Teos Divers” ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte 2

gün boyunca çeşitli noktalarda su altını, fotoğraf ve videolarla görüntüledik, ayrıca çok kısa süre ile de olsa, Akdeniz Foku’nu (Monachus monachus) görme şansımız oldu. Dalışlarımızın ilk gününde, iki dalışımızı da Kanyon noktasında yaptık. Dip şekilleri, yarıkları ve kovukları ile geniş açı için harika görüntüler sunan bu noktada, makro çekim için de çok zengin görüntüler almak mümkündü. İkinci dalış günümüze ise, “Telgraf”  ilk dalış noktamızdı. Görece kısa ama çok zengin bir duvar yapısının olduğu  bu noktadan sonra Teos Corner adlı diğer  bölgeye geçtik. Teos Corner da hem özellikle modelli geniş açı hem de makro çekimler için çok uygun bir dalış noktası idi.

İki günkü tüm dalışlarda derinlik, her seviyede dalıcıya uygun idi, noktalar ise çeşitli objektif aralıkları ile defalarca girilecek kadar zengindi. Duvarların olağanüstü renkliliği çekilen fotoğraflarda da görülmekte ve çok sayıda makro çekilebilecek canlıyı barındırmakta.

Bu iki günde gece dalışı yapmak için vaktimiz yeterli olmadı ancak daha önceki gelişlerimde, hemen kıyıdan başlayan kayalıklarda büyüleyici bir canlılığa tanık olmuştum.

Hem gece hem gündüz dalışları için genellikle görüşün çok iyi olduğu Sığacık’ın dalış noktaları, defalarca ve çeşitli objektif aralıkları ile girmeyi gerektiren ve hem su altındaki yer şekillerinin ve kovuklarının yapısı, hem de olağanüstü renkliliği ile büyüleyen yerler.

Her dalgıca, özellikle de su altında fotoğraf ve video çekenlere şiddetle önereceğimiz Sığacık’taki dalışlarımız için, bize hem karada hem dalışlarda çok iyi destek sağlayan Teos Divers Dalış Kulübü’ne, Dalış Kulübü’nün sahibi Hamdi Uygur, Eğitmenler Burçak Erdemoğlu, Ethem Uzun ile İsmet Başok ve tüm kulüp çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız.

Tolga Taymaz/SUFOD

Add a Comment

Your email address will not be published.