SUFOD Kekova Etkinliği Gerçekleşti

Derneğimizin Kekova-Üçağız Bölgesi dalışlı etkinliği 12-13 Ekim 2019 tarihlerinde “Kekova Diving”  ile birlikte gerçekleştirildi.

Her su altı fotoğrafçısının mutlaka görmesi gereken bölgede ilk gün Antrum Mağarası ve Mavi Mağara’ya dalışlar yapıldı.

Özellikle Mavi Mağara, farklı noktalardan aldığı ışıklar ve birçok yerden giriş-çıkışa izin veren yapısı ile günün her saatinde ayrı ayrı çekim yapılabilecek bir nokta. Derinliği 9 metre civarında olduğu için de her seviye dalıcının rahatlıkla dalabileceği bir yer.

13 Ekim Pazar günü ilk dalışımızı Kekova Adası’nın güneydoğu kesimine yaparak bol miktarda parça veya bütün amfora görüntüleme şansı bulduk. 2. dalışı ise 2003 yılında bir fırtınada batan, 72 metre uzunluğundaki İberian Coast adlı kuru yük gemisinin enkazına yaptık. Dalış liderimizin belirttiğine göre Demre tarafından gelen kükürtlü su akıntısı nedeniyle görüşün genellikle düşük olduğu bu dalış noktasında, parçalara ayrılmış geminin enkazı 8-28 metre arasında görülebiliyor.

Bölgenin özellik arz eden diğer birçok noktasının da dalışa açılmasını ümit ederek Kekova Bölgesi’nden ayrılıyoruz. Bu etkinliğimizde hem dalışlarda hem karadaki yardım ve desteklerinden dolayı Kekova Diving’den Levent Işık, Yalçın İpekçi, Naciye Akbıyık ve Evren Pehlivan’a SUFOD olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Tolga Taymaz

Add a Comment

Your email address will not be published.