Sea and Sea YS-D3 Mark II Flaş Değerlendirmeleri

Yazı ve Fotoğraflar: Dr. Alp Can

www.alpcan.com

Öncelikle bu değerlendirmenin bir teknik laboratuvar ölçümü sonuçları içermediğini, sadece gözlemsel sonuçlar olduğunu belirtmeliyim.

Testler S&S’nin kabin içi YS TTL converteri kullanılarak Nikon D850 kamera ve makro için Nikon 60 mm, geniş açı için Tamron 10-17mm objektifleri kullanarak yapıldı.

Bu flaşın ışık algılama ve buna göre yanıt verme teknolojisi bundan önceki YS-D1 ve YS-D2 modellerine göre çok daha fazla geliştirilmiş durumda. Bu flaşın kapasitesine en yakın olan flaş ise yıllar önce piyasadan kalkan, ancak sorunsuz çalışan YS-D250 modeli olabilir.

Mevcut TTL konverteri YS-D3 ile birlikte kullanmak gerektiğinde firmware güncellemesi yapmak gerekiyor. Güncelleme sonunda YS-D3 artık üretimden kalkan YS-110α selektörü seçilerek kullanılıyor.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

S&S YS TTL converter firmware güncellemesi yapıldığında YS-D3 kullanmak için artık üretilmeyen YS-110α flaş konumunun (kırmızı çerçeveler) seçilmesi gerekiyor.

Flaş hem fiber optik kablo ve hem de senkronizasyon kablosu ile kullanıma uygun. Fiber optik kablo kullanımında da Preflash cancellation, Manual, DS-TTL, Slave TTL ve Custom (kullanıcıya özel) modları var.

Preflash cancellation ve Manual modda Işık Şiddeti Ayar düğmesi GN (guide number) değişkenleri üzerinden güç azaltma ve artırma seçenekleri (1-33) sunuyor. TTL modunda ise eksi ve artı yönünde beşer adet EV (exposure value) değişikliği yapılabiliyor. Değerlendirmelerime göre bu ayarların sonucunda kısa sürede mutlaka istenen ışık şiddeti yakalanabiliyor. S&S bu flaşında ayarları daha basitleştirmiş.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

YS-D3 flaşlarda en çok kullanılan iki mod Preflash Cancellation mod ve DS-TTL modlarıdır. Tüm modlar farklı ışık renkleriyle de ifade ediliyor. Flaşın kontrol düğmeleri Mod Seçici ve Işık Şiddeti Seçici olmak üzere iki adet olarak sadeleştirilmiş. Işık şiddeti seçici düğme saat yönünde çevrildiğinde ışık şiddetini artırıyor, tersine çevrildiğinde azaltıyor.

Güzel olan bir husus; Preflash cancellation modda N (nötr) ışık şiddetinin birçok durumda yeterli olması; yani doğru ışık şiddetini yakalamak artık çok zor değil.

YS-D3’ün en önemli üstünlüklerinden birisi önceki modellere göre pil dolum zamanının çok hızlı olması. Teknik verilere göre tam güç çakımlar arasında 1,7 sn bekletiyor veya tam çakımdan 0,6 sn. sonra tekrar çakma imkânı sunuyor. Art arda en fazla 20 tam güç çakımdan sonra flaşın 10 dk. dinlendirmek (soğutmak) gerekiyor. Buna karşın tam gücün dışındaki çakımlarda hiç beklemeksizin ardışık çakımlar yapabiliyor. Bu da özellikle hareketin kaydedileceği hızlı durumlarda ve makro çekimlerde çok büyük avantaj sağlıyor. Bu performansı yüksek amperli Eneloop Pro pillerle yapabildiğini vurgulamam gerekiyor. Bazı fotoğrafçılar çeyrek güçte taze pillerle 900 çekim yaptıklarını belirtiyorlar.

Bir başka kolaylık, kabin içindeki TTL konverteri sadece TTL (mavi ışık) modunda kullanarak her türlü çekimi yapabiliyor olmak. Flaşı kabin içi YS converter ile beraber kullandığınızda TTL converter üzerinde sadece TTL konuma (mavi ışık) getirmeniz gerekiyor. Tüm çekimleri bu mod üzerinden yapmak mümkün. Eğer TTL çekim yapılacaksa flaş üzerinde DS-TTL mod, manual çekim yapılacaksa flaş üzerinde Manual mod seçilmeli. Yani manual çekim için sadece flaşları Manual moda almak yeterli, TTL converterü manual moda almak gerekmiyor. Eğer alırsanız flaşlar çakmıyor. Flaşsız çekimlerde flaşı kapatmak yeterli, TTL converteri kapatmak gerekmiyor.

YS-D3 ile gelen önemli bir gelişme de pilot ışığının YS-D2J’ye göre 4 kat daha güçlü olması (300-400 lumen) ve iki farklı şiddette yanması (arka arkaya basımlarla). Bu durumda özellikle gece ve mağara dalışlarında fener kullanımına gerek kalmayabilir. Pilot ışığı çekimler sırasında sönüyor ve 0.5 sn sonra tekrar yanıyor. Pilot ışığına 3 sn süresince basılırsa Slave-TTL moduna geçiliyor. Eğer flaş bu modda kapatılırsa tekrar açıldığında bu modda devam ediyor. Küçük bir hatırlatma; pilot ışığı sadece flaş açık konumdayken yanıyor; bu da kazaen bavul içinde vs. pilot ışığı düğmesine basılarak flaşın uzun süre açık kalmasını önlüyor.

Dome (Kubbe) Işık Dağıtıcı

S&S ilk kez standart düz ışık dağıtıcılarının yanı sıra YS-D3 için kubbe biçiminde ışık dağıtıcı üretti. Flaş, standart dağıtıcıyla geliyor; kubbe dağıtıcı ayrı satılıyor.

Yapmış olduğum testlerde kubbe dağıtıcının ışığı diğerine göre daha homojen ve geniş alana yaydığını (yatay eksende 170°, düşey eksende 150°), dolayısıyla gölgelenmeleri azalttığını ve tonlar arasında yumuşak bir geçiş sağladığını gösterdi. Su altında geniş açı çekimlerde geri yansıyan ışınları anlamlı derecede azalttığı söyleniyor. Ancak flaştan çıkan ışığı standart dağıtıcıya göre bir durak kadar emiyor, dolayısıyla çekimlerde EV artırımı gerekiyor. Bilindiği üzere standart dağıtıcılar da hiç dağıtıcı kullanılmadığı durumlara göre bir durak kadar ışığı azaltıyor. S&S kullanım kılavuzunda standart dağıtıcılar için bu durumu belirtiyor ancak kubbe dağıtıcı için bir not belirtilmemiş.

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Kubbe dağıtıcılar her ne kadar daha çok geniş açı çekimleri için tasarlanmış olsa da makro çekimlerde de aynı özellikleri gösterdiği için kullanılabilir.

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Snoot

S&S ilk kez YS-D3 için pratik, küçük ve hafif bir snoot üretti. Ayrı satılan bu snoot, flaşın pilot ışığını odak noktasına yansıtabilen bir prizmaya ve ışığı homojen ve yumuşatarak dağıtmaya yarayan bir dağıtıcıya sahip. Snoot içindeki ışık dağıtıcısının özellikle beyaz cisimlerin çekimlerindeki patlamaları önlediği söylenmekte. Işığın çıkış deliğinin çapı 2,5 cm. Çok yaklaşılmadığı sürece küçük canlılar için istenen çapta bir aydınlanma vermeyebilir. O nedenle canlıya oldukça yaklaşmak gerekir. Ancak snoot’un bir avantajı birbirinden ayrılabilen iki parçadan oluşması. Dolayısıyla ileride daha küçük delik çapına sahip parçalar üretildiğinde bu ikinci parça değiştirilebilir.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

YS-D3 için üretilmiş snoot birbirinden ayrılabilen iki parçadan oluşuyor. Şu anda satılan modelin deliğinin çapı 2,5 cm; ancak ileride daha dar açıklığı olan parçalar üretilebilir.

Add a Comment

Your email address will not be published.